wtorek, 11 stycznia 2022

STRATEGIA WALKI Z ANTYSEMITYZMEM

Zestaw rekomendacji na temat zwalczania antysemityzmu zaprezentowany został podczas seminarium eksperckiego i briefingu prasowego w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie 10 stycznia 2022 r. Rekomendacje przygotowało grono ekspertów reprezentujących m.in. Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ i Amerykański Komitet Żydowski (biuro w Europie Środkowej) pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Punktem wyjścia dla rekomendacji była ogłoszona niedawno Strategia UE w sprawie zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego. Rekomendacje dotyczą m.in. przeciwdziałania antysemityzmowi i ksenofobii za pomocą narzędzi prawnych i edukacyjnych, a także eliminowania treści antysemickich i rasistowskich na stadionach, w mediach i w internecie. Postulowane jest także powołanie urzędu Pełnomocnika ds. zwalczania antysemityzmu jako instytucji niezależnej od czynników politycznych.

Autorzy rekomendacji apelują m.in.: ‘Władze polskie, w szczególności Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucje mu podległe, powinny natychmiast zaprzestać finansowania organizacji radykalnie nacjonalistycznych, które obecnie lub w przeszłości rozpowszechniały treści antysemickie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Rada Mediów Narodowych, Rada Etyki Mediów i inne instytucje odpowiedzialne za demokratyczny ład medialny powinny jednoznacznie reagować i potępiać przejawy antysemickiej propagandy i stereotypów w mass-mediach, zwłaszcza w mediach publicznych, finansowanych przez polskiego podatnika. W ostatnich latach podobne przypadki występowały nadzwyczaj często i pozostawały bez adekwatnej reakcji ww. instytucji’.

Autorzy dokumentu zwracają uwagę na fakt, iż w ostatnim okresie antysemickie teorie spiskowe często współwystępują z treściami antyszczepionkowymi i negowaniem pandemii, co stanowi o ich szczególnej szkodliwości społecznej.

-‘Rekomendacje te mają wymiar merytoryczny i praktyczny zarazem’ – powiedział w trakcie briefingu Michael Schudrich, Naczelny Rabin RP. – ‘Ich realizacja jest istotna dla społeczności żydowskiej i dla całego kraju’.

W pracach nad rekomendacjami uczestniczyli:

- Prof. Michał Balcerzak, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,

- Prof. Michał Bilewicz, Uniwersytet Warszawski,

- Dariusz Dziekanowski, Przewodniczący Klubu Wybitnego Reprezentanta PZPN,

- Dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabias, Instytut Nauk Prawnych PAN,

- Prof. Rafał Pankowski, Collegium Civitas, współzałożyciel Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’,

- Dr Sebastian Rejak, p.o. Dyrektora, American Jewish Committee Central Europe.

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest powstałą w 1996 roku niezależną organizacją ekspercką, która monitoruje zdarzenia na tle ksenofobicznym. Prowadzi kampanie społeczne, m.in. ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’. Uczestniczy w projektach przeciwdziałających mowie nienawiści w internecie: Get The Trolls Out i Open Code for Hate-Free Communication.

Dodatkowe informacje:

www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/Respect.Diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz