Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ wzięło udział w Wiecu Przyzwoitości zorganizowanym w setną rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego 19 lutego 2022.
Zaproszeni przedstawiciele organizacji obywatelskich i działacze społeczni wypowiedzieli się na temat siedmiu wartości, jakie realizował profesor Bartoszewski: ‘Bądź otwarty’, ‘Nie daj się ponieść nienawiści’, ‘Pamiętaj’, ‘Bądź wierny sobie i własnym przekonaniom’, ‘Angażuj się na rzecz ludzi’ i ‘Szukaj dróg porozumienia’. Dr Anna Tatar ze Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ zabrała głos na temat wartości ‘Nie pozostawaj obojętny’: - ‘Władysław Bartoszewski przez całe swoje życie przeciwstawiał się nienawiści i budował dialog pomiędzy narodami, pomiędzy ludźmi nawet wtedy, gdy wydawało się to niemożliwe. Obyśmy potrafili go w tym naśladować’.
Podczas Wiecu Przyzwoitości wystąpił między innymi były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Ponadto wokalistka jazzowa Aga Zaryan wykonała piosenkę ‘Miłość’ do słów poetki Krystyny Krahelskiej, która służyła w Armii Krajowej, zginęła podczas powstania warszawskiego. Aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska zadeklamowała wiersz Czesława Miłosza pt. ‘Campo di Fiori’.
Wydarzenie odbyło się na warszawskim Skwerze Bartoszewskiego przy ulicy Białej. Podczas wojny została ona wyłączona z getta warszawskiego. Prowadziła do budynku sądów na Lesznie (dziś aleja Solidarności), gdzie Żydzi mogli wydostać się na stronę aryjską z pomocą organizacji takich jak Żegota, w której działał Władysław Bartoszewski.
Na terenie skweru jego imienia na Woli powstanie pomnik, który przedstawiać będzie młodego Bartoszewskiego na rowerze. Autorem projektu jest Jacek Kiciński. Przy monumencie zostanie umieszczony napis: ‘Młody Władysław Bartoszewski po wyjściu z obozu koncentracyjnego zaangażował się w pomoc prześladowanym Żydom i pracę dla Polski. Potrafił też zwalczyć w sobie nienawiść do narodu niemieckiego. To uformowało go na całe życie’.
Uchwałą Senatu RP rok 2022 został ogłoszony Rokiem Władysława Bartoszewskiego. Obchody organizowane przez Stowarzyszenie Skwer Władysława Bartoszewskiego zostały zainaugurowane 19 lutego.
Władysław Bartoszewski (ur. 19.02.1922 – zm. 24.04.2015) był dziennikarzem, historykiem, pisarzem i politykiem. Od września 1940 do kwietnia 1941 był więźniem KL Auschwitz. W latach 1942-1944 współorganizował tajną Radę Pomocy Żydom (‘Żegota’), uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie był współpracownikiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Został przewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Bartoszewski za swoje zasługi otrzymał między innymi Order Orła Białego, Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN za pracę na rzecz pojednania między Polakami, Niemcami i Żydami oraz Wielki Krzyż Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. Został odznaczonym medalem ‘Sprawiedliwy wśród Narodów Świata’.
Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’
jest powstałą w 1996 roku niezależną organizacją antyrasistowską, która
prowadzi ‘Brunatną Księgę’ – dokumentację zdarzeń na tle ksenofobicznym i antysemickim.
Prowadzi też kampanie społeczne, m.in. ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy
Rasizm ze Stadionów’ oraz uczestniczy w projektach przeciwdziałających mowie
nienawiści w internecie.
Anna Tatar ze Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ; na Wiecu Przyzwoitości – stulecie urodzin prof. Władysława Bartoszewskiego:
Dodatkowe informacje:
www.nigdywiecej.org
www.facebook.com/Respect.Diversity
www.twitter.com/StowNIGDYWIECEJ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz